Social Icons

Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2009

Δεν είναι πλέον στο χέρι του

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 76-67 από τη Ρεάλ Μαδρίτης και πλέον η κατάκτηση της πρώτης θέσης του τέταρτου ομίλου δεν είναι στα χέρια του. Για 35 λεπτά τα πάντα πήγαιναν στραβά για τους παίκτες των «πρασίνων», οι οποίοι κάνοντας επική προσπάθεια στο τέλος, παραλίγο να γυρίσουν το ματς αλλά δεν ήταν δυνατόν σε πέντε λεπτά να διορθώσουν λάθη σχεδόν ενός ολόκληρου παιχνιδιού. Κορυφαίος ο Μπούλoκ για τη «βασίλισσα». Συγκινητικός ο Νικ Καλάθης στο τέλος. «Παίζαμε εναντίον οκτώ», δήλωσε ο Ομπράντοβιτς που «έβραζε» με τη διαιτησία. Το ματς Ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ άσχημα το παιχνίδι με αποτέλεσμα η Ρεάλ να το εκμεταλλευτεί αυτό και να καταφέρει από νωρίς να πάρει διψήφιο προβάδισμα στο σκορ (2-12). Οι «πράσινοι» είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, αλλά το πρόβλημα ήταν εντονότερο στην άμυνα. Ρέγιες, Βελίτσκοβιτς και Καουκένας έκαναν ό, τι ήθελαν στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με 22-8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι επιλογές στην επίθεση έγιναν πιο ορθολογικές στη δεύτερη περίοδο, αλλά και πάλι η αμυντική λειτουργία των Πρωταθλητών Ευρώπης και νταμπλούχων Ελλάδος ήταν προβληματική και έτσι οι Ισπανοί συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα (33-18) με το ημίχρονο να τελειώνει 35-20 υπέρ της ομάδας του Έτορε Μεσίνα. Οι φωνές του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στα αποδυτήρια έπιασαν τόπο, αλλά μόνο στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 39-32, αλλά η Ρεάλ βρήκε και πάλι ρυθμό πίσω από την γραμμή των 6.25 με τους Μπούλοκ, Βελίτσκοβιτς, Πριχιόνι και Γκαρμπαχόσα να είναι εντυπωσιακοί. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 63-45 στο τέλος της τρίτης περιόδου με τον Παναθηναϊκό να κάνει το χειρότερο παιχνίδι της ιστορίας του στη δεκαετία του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στον πάγκο της ομάδας. Οι δέκα χιλιάδες φίλοι του «τριφυλλιού» που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ προσπάθησαν να ενθαρρύνουν τους παίκτες της ομάδας τους, αλλά η βραδιά ήταν κακή και αυτό δεν γινόταν να αλλάξει. Η απουσία του Δημήτρη Διαμαντίδη, αλλά και το γεγονός πως ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αντιμετώπιζε πρόβλημα και δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί έκαναν ακόμη πιο δύσκολο το έργο του Παναθηναϊκού. Ο Νικ Καλάθης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο «Ζοτς» και έδωσε το έναυσμα για μια τελευταία αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 70-56, τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Ομπράντοβιτς επιστράτευσε ένα από τα αγαπημένα του κοντά σχήματα με τους Καλάθη, Σπανούλη, Νίκολας, Περπέρογλου και Πέκοβιτς με τους «πράσινους» να καταφέρουν να μειώσουν ακόμη περισσότερο (70-61) κάνοντας σερί 12-0. Το τρίποντο του Καουκένας, όμως, στην επόμενη επίθεση, έκανε το σκορ 73-61 και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Έτορε Μεσίνα. Δεκάλεπτα: 8-22, 27-39, 45-63, 67-76 Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Σπανούλης 6 (1), Περπέρογλου 8 (2), Μπατίστ 10, Φώτσης 9 (1), Νίκολας 12 (2), Τσαρτσαρής, Πέκοβιτς 10, Καλάθης 10 (2). Ρεάλ Μαδρίτης (Μεσίνα): Πριχιόνι 11 (1), Χάνσεν, Λαβρίνοβιτς 8, Ρέγιες 4, Βαν Ντεν Σπίγκελ 2, Καουκένας 12 (2), Βελίτσκοβιτς 11, Γκαρμπαχόσα 13 (1), Βιδάλ, Μπούλοκ 15 (3).