Social Icons

Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2009

Έμεινε με την προσπάθεια

Παρότι κατάφερε να προηγηθεί με 2-0, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Τρεντίνο, χάνοντας από τους Ιταλούς με 3-2 στο Ρέντη για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Πριν την έναρξη του αγώνα του Ολυμπιακού με την Τρεντίνο, όλοι ανέφεραν πως η περσινή κάτοχος του Τσάμπιονς Λιγκ και πρόσφατα κάτοχος και του Παγκόσμιου Κυπέλλου συλλόγων, ήταν το μεγάλο φαβορί. Τα προγνωστικά ως προς τη νίκη επιβεβαιώθηκαν, αλλά οι Ιταλοί για να καταφέρουν να φύγουν νικητές από το Ρέντη στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ, χρειάστηκε να προσπαθήσουμε περισσότερο από όσο θα περίμενε και πιο απαισιόδοξος φίλαθλός τους. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα εξαιρετική απόδοση, προηγήθηκαν με 2-0, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και έχασαν με 3-2 (28-26, 25-19, 18-25, 22-25, 9-15) από μία ανώτερη ομάδα.Ιδανικό ξεκίνημαΣε ένα Ρέντη όπου η εικόνα των εξεδρών ήταν απογοητευτική, με δεδομένη τόσο της σημασίας του αγώνα, όσο και της ομάδας που ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν δυνατά και είδαν τους Ιταλούς να προηγούνται με 6-2. Στο σημείο εκείνο αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 8-8. Και πάλι ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και ξέφυγαν με τρεις πόντους (11-14), δείχνοντας έτοιμοι για να κάνουν το 0-1. Με τον Τίσερ να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και τους Μίλκοβιτς και Τζούριτς να είναι πολύ καλοί, ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο και μάλιστα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 25-24. Το σετ από το σημείο εκείνο πήγαινε πόντο-πόντο, με τους «ερυθρόλευκους» να καταφέρουν να προηγηθούν κερδίζοντάς το με 28-26.Άνετα το 2-0Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα και χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους κατάφεραν να κάνουν το 2-0 επικρατώντας με το επιβλητικό 25-19.Με τρεις κινήσεις, τούμπα το ματς...Πριν ξεκινήσει το τρίτο σετ, ο τεχνικό των Ιταλών, έκανε τρεις κινήσεις που άλλαξαν το παιχνίδι. Πέρασε στην θέση του πασαδόρου τον Ζιγκάντλο και τον Ερπ ως ακραίο, βάζοντας τον Καζίτσκι διαγώνιο και βγάζοντας εκτός τον Βισότο. Με τις αλλαγές αυτές η απόδοση της Τρεντίνο ανέβηκε κατακόρυφα, καθώς από την μία ο παλιός πασαδόρος του Παναθηναϊκού, οργάνωνε μαεστρικά, ο διεθνής Βούλγαρος ακραίος ήταν ασταμάτητος ως διαγώνιος, ενώ ο Ερπ που πέρσι αγωνίστηκε στο «τριφύλλι», είχε εξαιρετική πρώτη μπαλιά. Με τα τρία αυτά στοιχεία οι Ιταλοί επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους και έστω και πιο δύσκολα από ότι θα περίμεναν, έκαναν το 3-2, ανησυχώντας μόνο στο 4ο σετ.Δημήτρης Τζούριτς: «Παίξαμε με μια πολύ καλή ομάδα. Πληρώσαμε πιο πολύ το σερβίς στο δεύτερο σετ. Ήταν ένα καλό ματς και είναι καλό για μας, παρά το γεγονός ότι χάσαμε. Τώρα ξεχνάμε ό,τι έγινε, πάμε στη Μόσχα την επόμενη εβδομάδα κι ελπίζω να πάρουμε την πρώτη νίκη».