Social Icons

Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2010

Ολυμπιακός - Ντιναμό Μ. 3-2

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό απέναντι στην Ντιναμό Μόσχας με 3-2 σετ στο κλειστό του Ρέντη, που διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Όλοι οι παίκτες βρέθηκαν σε πολύ καλή βραδιά, ειδικά όμως ο Ιβάν Μίλκοβιτς ήταν καταπληκτικός. Εξαιρετικός στο ντεμπούτο ο Λουίς Φελίπε Φοντέλες, συνέβαλε τόσο στην επίθεση όσο και στην αποδιοργάνωση του ρωσικού μπλοκ.
Ήταν ψυχωμένος, ορκισμένος για τη νίκη και πάνω απ' όλα... Ολυμπιακός! Τα στοιχεία αυτά έφταναν και περίσσευαν για να έρθει μια σπαθένια και σπουδαία νίκη κόντρα στην Ντιναμό Μόσχας με 3-2 σετ στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" και πλέον με νίκη στην Ιταλία απέναντι στην Τρεντίνο την άλλη εβδομάδα κλειδώνει και την παρουσία του στην 12αδα. Όμως, επειδή δεν είναι και το πιο πιθανό σενάριο κόντρα στην πανίσχυρη κάτοχο του τίτλου, μπορεί να έρθει το εισιτήριο ακόμα και μέσω της καλύτερης τρίτης των έξι ομίλων. Ο Ιβάν Μίλκοβιτς απέδειξε και πάλι για ποιους λόγους θεωρείται ένας από τους καλύτερους διαγώνιους στον κόσμο, καθώς με 32 πόντους ήταν "όλα τα λεφτά" στην επίθεση της ομάδας του Άντερς Κρίστιανσον. Εξαιρετικός και ο Καλντέιρα με 17 πόντους, ενώ ο Φοντέλες έδειξε μεγάλο μέρος των ικανοτήτων του, έχοντας τέσσερις πόντους, 1-2 πολύ καλές άμυνες σε κρίσιμα σημεία και δυνατό σερβίς που δυσκόλεψε την υποδοχή των Ρώσων (πρώτος σκόρερ με 19 πόντους ο Ντάντε). Ο Ολυμπιακός έχει πλέον οκτώ πόντους, ισοβαθμεί με την Ντιναμό και τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική. Ο αγώνας Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά για τους Πειραιώτες, οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όμως κάποια λάθη στη συνέχεια έφεραν το 16-15, που ασφαλώς προδίκαζε για μια συναρπαστική εξέλιξη. Ο Τίσερ έπαιζε κατά κύριο λόγο με το Μίλκοβιτς, όπως και ο Γκράνκιν με τον Μπερέζκο για την ομάδα της Μόσχας και έτσι οι δυο τους οδηγούσαν ως επί τω πλείστον το σετ. Εντέλει, στο 23-22 ο Μπερέζκο έστειλε την μπάλα στο φιλέ και απάντησε με άσο ο Τίσερ, με τον Γερμανό να διαμορφώνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Μάλιστα, δευτερόλεπτα πριν είχε πατήσει το τάραφλεξ ο Φοντέλες, δίχως πάντως να προλάβει να βοηθήσει... Στην συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι μάλλον έμειναν στις δάφνες του πρώτου σετ και δεν μπήκαν καθόλου συγκεντρωμένα στο δεύτερο. Με τον κεντρικό Βολκόφ να κάνει πάρτι στο φιλέ, οι Ρώσοι του Γιούρι Τσερέντνικ προηγήθηκαν με 1-6 και 3-8, για να κάνει ένα εντυπωσιακό come back στη συνέχεια ο πιο σοβαρός Ολυμπιακός, που πέρασε μπροστά με 11-10. Οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στην συνέχεια και στο 22-22 ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο έβαλε μπροστά την ομάδα του Πειραιά. Όμως, μαζεμένα λάθη στους επόμενους πόντους έφεραν και την ισοφάριση. Αρχικά, ο Μίλκοβιτς έκανε σερβίς στο φιλέ, ο Πολτάβσκι (μπήκε διαγώνιος) με άσο έβαλε μπροστά την Ντιναμό και ο ίδιος με πλασέ σε κόντρα επίθεση χάρισε το σετ στην ομάδα του. Το τρίτο ήταν εξίσου συγκλονιστικό, αλλά αυτή την φορά είχε καλύτερη εξέλιξη. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, οι Ρώσοι ήταν μπροστά με 7-8 και στο δεύτερο οι ερυθρόλευκοι με 16-15. Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, επομένως θα έπρεπε να επιστρατευτεί η ψυχραιμία και οι σωστές επιλογές για να έρθει το 2-1. Εντέλει, στο 23-22 ο Τίσερ πήρε άσο, ακολούθησε δικό του λάθος, για να τον... μιμηθεί ο Γιάκοβλεφ και να μπουν και πάλι σε θέση οδηγού οι γηπεδούχοι. Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Τσερέντνικ δεν επρόκειτο να παραδοθούν και κατάφεραν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ. Αν και αρχικά ήταν ισορροπημένη η κατάσταση στο τέταρτο κομμάτι του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι πήραν "μαξιλαράκι" τριών πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά στο 16-19 ο Ολυμπιακός έκανε ένα επιμέρους 4-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ, με τον Καλντέιρα να κάνει μάλιστα ένα υπέροχο μονό μπλοκ πάνω στον Μάρκιν. Δυστυχώς όμως, οι Πειραιώτες δεν ήταν ψύχραιμοι και χάρισαν διπλό σετ μπολ στην Ντιναμό, με το Μίλκοβιτς να σώζει την πρώτη ευκαιρία. Όμως, με πρώτο χρόνο του Βολκόφ η Ντιναμό μπόρεσε να στείλει το ματς στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ. Εκεί, ο Ολυμπιακός από την αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ και πήγε στην αλλαγή τερέν μπροστά με 8-7. Σε εκείνο το σημείο πάτησε γκάζι, ο Μίλκοβιτς δεν σταματιόταν με τίποτα στην επίθεση, όλοι οι υπόλοιποι ακολουθούσαν κατά πόδας και έτσι με 15-10 ήρθε θριαμβευτικά η νίκη. Χάιλαϊτ αποτέλεσε μια εκπληκτική άμυνα του Κουζούνη στο 8-7 με τον Σουλτανόπουλο να τελειώνει με πλασέ την φάση. Ένας πόντος ψυχολογίας, που φάνηκε να λειτουργεί καταλυτικά υπέρ της ομάδας του Κρίστιανσον, καθώς η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή. Αναφορικά με τον κόσμο, ήταν αρκετός στο "Μελίνα Μερκούρη", αλλά κάποιοι έφυγαν μετά το δεύτερο σετ, διότι ακολουθούσε το ματς στο μπάσκετ με την Παρτιζάν (21:00) για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Πάντως, σίγουρα θα είναι παραπάνω με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (16:00), με τους φίλους του Ολυμπιακού να ζητούν επιτακτικά τη νίκη κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο... Τα σετ: 25-22, 23-25, 25-23, 23-25, 15-10. Ολυμπιακός (Κρίστιανσον): Κούναρι 2, Φοντέλες 4, Σουλτανόπουλος 2, Τίσερ 6, Στεφάνου (υπ. 65%), Καλντέιρα 17, Ανδρεάδης 13, Τζούριτς 9, Μίλκοβιτς 32. Ντιναμό Μ. (Τσερέντνικ): Μάρκιν 4, Σαλπάροφ (υπ. 45%) Γκράνκιν 3, Πολτάβσκι 9, Μπερέζκο 13, Γιάκοβλεφ 7, Σαμοϊλένκο 5, Ντάντε 19, Βολκόφ 14.